Domáca zelenina


Záhrady predstavujú akúsi zásobáreň bio ovocia a zeleniny. Dobre vieme, že kúpená zelenina nikdy nebude tak chutná ako zelenina z vlastnej záhradky. Z vlastnej záhrady chutí zelenina vždy lepšie. Príjem živín je v našej réžii a dokonca aj prísun minerálov či chemických látok. Ak chcete mať naozaj zeleninu v bio kvalite, pestovaním vlastných rastlín budete mať istotu, že sa k plodom nedostala žiadna chémia. Najznámejšími zástupcami zeleninových záhrad je koreňová zelenina ako petržlen, paštrnák či mrkva. Máloktorá záhrada sa obíde bez riadkov zemiakov. Okrem týchto plodín je rozšírené najmä pestovanie paradajok a paprík v skleníkoch a v letných mesiacoch, toľko vyhľadávaných uhoriek. 

domáca zelenina

Najviac pestované sú plodiny, ktoré sú určené na priamy konzum ale zároveň aj na zaváranie. Už tradičným jedlom je napríklad lečo – varené z cibule, papriky, paradajky a vajíčok. Okrem neho sú v lete obľúbené rôzne druhy šalátov, ktoré si bez uhoriek nevieme predstaviť. Tie môžeme zavariť nielen z druhov ako nakladačkové uhorky, ale aj z hadoviek či poľných uhoriek. Zaváranie je možné z celého plodu. Nie je však výnimkou zaváranie nastrúhaných uhoriek vo forme šalátu. Takto sa môžeme tešiť z letných chutí aj počas zimných mesiacov. Paradajky sú rovnako variabilným druhom zeleniny. Okrem spomínaného leča ich môžeme uskladniť ako kečup alebo pretlak, či lúpané kocky. Tieto môžeme neskôr využiť pri receptoch s cestovinami a rôznymi omáčkami alebo pri príprave polievok či ako dochutenie gulášov. 

polievková zelenina

Na zásobovanie špajze pred zimou dobre poslúži aj iná zelenina ako napríklad kapusta, kel či cvikla. Uskladniť ich môžeme rovnako zavarením ako aj zamrazením v rôznych podobách. Fantázii sa medze nekladú. Tip: Ak milujete ostrejšie jedlá, vysaďte do svojej záhrady pár kríčkov kajanskej papriky, feferóniek či iných foriem čili papričiek. Pri ich spracovaní to ide rýchlo a jednoduchšie ako by sme si mysleli. Plody pozbierajte a zbavte stoniek. Vložte do mixéra a poriadne premixujte. Pridajte čajovú lyžičku soli alebo aj dve, záleží od vašej chuti. Po riadnom premiešaní stačí zmes vložiť do fliaš a poriadne uzavrieť. Soľ funguje ako konzervant a vy si môžete dopriať ostrú chuť počas celého roku, takmer bez námahy. 

This entry was posted in Záhrada a dom. Bookmark the permalink.