Jazdíte na dovolenku radšej k moru, alebo do hôr? Pokiaľ sa vás týka skôr ten druhý prípad, a milujete vysokohorskú turistiku, kde vynakladáte veľa aktívnej fyzickej námahy, a ste stále vonku na čerstvom vzduchu, potom by sme vám mohli naznačiť, aby ste nezabudli pribaliť si do cestovnej batožiny kvalitné ovocné koncentráty.
Predstavte si situáciu, že ste si práve dohovorili týždeň dovolenky vo Vysokých Tatrách. Máte objednaný pobyt v hotelovom apartmáne alebo v penzióne a balíte cestovný kufor a spolu s ním si beriete so sebou aj cestovný outdoorový batoh. V mieste bude síce možné kúpiť potraviny, ale oveľa lepšie je zájsť autom do špecializovaného obchodu zdravej výživy a nakúpiť potraviny tam. V takých obchodoch tiež býva dobrý výber kvalitných ovocných džúsov bez prídavku cukru, bez konzervantov, iba podrobených pasterizácii. Toto je najlepšia forma zaistenia pitného režimu, vy si vždy na túru pripravíte fľašu riedeného koncentrátu s kvalitnou vodou a máte pokryté živiny na celý deň.
Ako sa vlastne koncentráty vyrábajú?
Ovocné koncentráty sa vyrábajú tak, že sa najskôr ovocie po zbere očistí, umyje, a pripraví na pasírovanie a mixovanie. Akonáhle sa plody rozdrvia a rozmixujú, alebo odšťavia, ukladajú sa do vhodných veľkokapacitných nádob, a tými bývajú IBC kontajnery. Cena skladových kontajnerov sa odráža najmä v ich veľkosti, sú to obrie hranolové krabice s objemom až tisíc litrov, ktoré je možné skladať na seba do piatich poschodí a vyplniť tak veľmi efektívne skladové priestory.
Do kontajnerov sa najskôr vloží plastová fólia, tá je vymeniteľná a slúži iba pre jednu várku náplne, tým sa zaistí špičková akosť ukladaných produktov. Vďaka tomu sa kontajnery nemusia pracne vymývať a čistiť či dezinfikovať, čo by mohlo ohroziť kvalitu výroby zvyškami čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, ktorými by sa ovocie a zelenina mohli kontaminovať.